CENTAR ZA JAVNE POLITIKE I EKONOMSKE ANALIZE (CEA) i LIPA – UDRUGA POREZNIH OBVEZNIKA su započeli počeli projekt Politički kompas. Prikupljaju se podaci o preciznim ideološkim i svjetonazorskim stavovima stranaka, prije svega o odnosu prema ekonomskoj slobodi.
Hrvatski slobodno tržišni think tank klaster je duboko uvjeren kako se stranke trebaju osloboditi prekomjernih rasprava o onome što se trenutno reklamira kao svjetonazorska i ideološka pitanja. U kojoj mjeri će Hrvatska biti ekonomski slobodna i konkurentna, utjecati u konačnici na broj radnih mjesta koje poduzetnici mogu otvoriti. Stoga su primarno bitna samo stvarna pitanja.
Pitanja o stavovima su uvelike rađena prema metodologiji kanadskog Fraser Instituta za mjerenja ekonomske slobode. Pokrivena su bitna područja za strukturne reforme koja uključuju sve bitne segmente potrošnje javnog novca i poreza, odnos prema deficitu, pitanja inflacije i valute, upravljanje javnim sektorom te regulatornu okruženje za poslovanje.
Mnogim strankama je poslana TABLICU (link na web priopćenju Lipe) koju je potrebno ispuniti.
CEA i Lipa pozivaju stranke da službene odgovore dostave do 22. kolovoza 2016. na info@cea-policy.hr.
Odgovori su u pravilu 1 ILI 2, ovisno o tome podržava li stranka u izjavi stav prije (1) ili nakon (2) veznika “ILI” kod svake izjave. (1) znači ekonomski liberalni(ji) stav, a (2) ekonomski socijalistički(ji) stav ili status quo stav, dok (1,5) znači između.
Temeljem prikupljenih podataka izračunat će se politički rezultat svake stranke i u ocijeniti ideološku orijentaciju prema ekonomskoj slobodi.
Ukoliko do 22. kolovoza 2016. CEA i Lipa ne dobiju odgovore (na određena ili sva pitanja), odgovore će samostalno procijeniti temeljem otvorenih izvora informacija (programi, medijske izjave i dr.) za koje će stranke moći inicirati korekcije. Podaci će do kraja kolovoza 2016. biti komunicirani javnosti i medijima.
Dodatno, strankama je ponuđena mogućnost da na temelju navedenih pitanja i općenito procijene i definiraju svoju političku orijentaciju, pogotovo glede ekonomskih pitanja. Zanima nas smatraju li se kao socijalisti, socijaldemokrati, liberalni demokrati, liberalni konzervativci, kršćanski demokrati/konzervativci, ostali. Stranke se mole da svoju poziciju uz naziv stranke unesu u koordinatni sustav na listu “Političke koordinate” gdje su opisane pozicije ključnih političkih ideologija.
Vrijeme je da stranke precizno definiraju svoje ideologije, da se drže načela kroz konkretna pitanja u stavovima i mogućoj provedbi. Zasićeni smo općenitih stavova po kojima su gotovo sve stranke iste. Osnova marketinga je diferencijacija poruka prema targetiranim skupinama birača, umjesto populizma.
CENTAR ZA JAVNE POLITIKE I EKONOMSKE ANALIZE (CEA) i LIPA – UDRUGA POREZNIH OBVEZNIKA spremni su pružiti podršku stranka u definiranju programa usmjerenih na strukturne reforme i ekonomske slobode, sukladno smjernicama za javne politike koje su objavljene na stranicama CEA i Lipa.
IZBORNI PROGRAMI
Pročitajte političke programe stranaka, nezavisnih lista i koalicija. Saznajte koje javne politike i strukturne reforme službeno nude izbori 2016.
Stranke
Pametno – Zaokrenimo Hrvatsku
HDZ – Vjerodostojno
Novi Val – Suradnjom građana i vlasti do razvoja
Nezavisne liste
Most nezavisnih lista – Promjena
Koalicije
Narodna koalicija – Siguran smjer za Hrvatsku
KoalicijaZaPremijera – Program jednakih mogućnosti
CEA analize programa
Analiza: Evo što stranke nude za rasterećenje gospodarstva
Analiza programa stranaka glede blokiranih