Bruno Šagi
Uvod
Ustav iz 1948. godine Demokratsku Narodnu Republiku Koreju (Sjevernu Koreju) definira kao državu s jednostranačkim sustavom. Tako je sva vlast praktički u rukama predsjednika republike koji je ujedno i glavna osoba Radničke stranke Koreje, poznate po zastupanju vladajuće ideologije, nacionalnog samo održavanja, ekonomske neovisnosti države i političke neovisnosti države. Ipak, osim osnovnih podataka o kojima piše Hrvatska enciklopedija, nije jasno koliko možemo biti sigurni u „zanimljivosti“ koje često kruže internetom o ovoj vrlo zatvorenoj državi usmjerenoj protiv demokratskih zapadnih vrijednosti Sjedinjenih Američkih Država i Europske unije te ljudskih prava.
Odnosi socijalističke Jugoslavije i DNR Koreje u relevantnoj historiografiji još uvijek su uvelike neistraženi. Ako promatramo partnerstvo dviju država, poznato je da su diplomatski odnosi bili uspostavljeni i da su dvije države tijekom 1970-ih potpisale niz sporazuma o međudržavnoj suradnji. Iz toga je razdoblja poznat i posjet Josipa Broza Tita DNR Koreji (1977. godine) u kojoj je jugoslavenski socijalistički vođa prijateljski dočekan kao što vidimo iz propagandnih vijesti. DNR Koreja bila je u potrazi za međunarodnom podrškom svojoj politici i težnji za ujedinjenjem po svojim „pravilima“ do kojega nije došlo. U sklopu tih ideja, važnost Josipa Broza Tita za DNR Koreju ležala je u činjenici da je Tito pokušavao biti svojevrsni „posrednik“ između sjevernokorejskog vođe Kim Il Sunga i američkog predsjednika Jimmyja Cartera.[1] Inače, Kim Il Sung bio je jedan od političara koji su bili na sprovodu Josipa Broza Tita 1980. godine.
Odnosi Republike Hrvatske sa DNR Korejom protokolarnog su karaktera. Međunarodno je priznanje, kao i početak diplomatskih odnosa, smješteno u 1992. godinu, kada je Republika Hrvatska općenito priznata od većine država.[2] Dublji odnosi između Republike Hrvatske (članice NATO i EU) te DNR Koreje nikada nisu uznapredovali i nikada nisu razvijani dalje od protokolarno-diplomatskih odnosa. S obzirom na svoju demokratsku zapadnu orijentaciju, Republika Hrvatska bliže odnose razvija s Republikom Korejom (Južnom Korejom). Jednako tako, politički sustav i vrijednosti DNR Koreje nisu kompatibilni s ustavnim vrijednostima Republike Hrvatske i pozicijama Centra za javne politike i ekonomske analize (CEA).
Organizacija bliska DNR Koreji u Hrvatskoj
Prema podatcima dostupnima na internetu (stranicama CompanyWallbusiness, Fina Info.BIZ, FININFO), možemo vidjeti da je u Republici Hrvatskoj 2023. godine osnovana organizacija koja se zove Hrvatsko-korejsko društvo prijateljstva. Vidljivo je da organizacija ima sljedeće ciljeve:
„Organiziranje znanstveno-istraživačkih, humanitarnih, te književnih, publicističkih, likovnih, glazbenih, filmskih i drugih kulturnih programa i događanja
organiziranje susreta, sastanaka, savjetovanja i drugih oblika suradnje gospodarstvenika iz Republike Hrvatske i Demokratske Narodne Republike Koreje te neprofitno posredovanje između zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba u svrhu jačanja suradnje na područjima od zajedničkog gospodarskog interesa
organiziranje programa druženja, upoznavanja i putovanja za članove Društva i članove njihovih obitelji: izdavanje knjiga i drugih tiskanih i elektroničkih publikacija
online promidžba Demokratske Narodne Republike Koreje u svrhu poboljšanja stavova javnosti o toj državi.“[3]
Postoje i stranice na društvenim mrežama koje gotovo svakodnevno šire sadržaj i propagandu blisku DNR Koreji te samim time predstavljaju potencijalan rizik za Republiku Hrvatsku i njezino društvo. To je vidljivo iz sadržaja na Facebook stranici Društvo prijateljstva s Korejom – Hrvatska / KFA – Croatia i Instagram stranici @kfa_croatia. Da nije riječ o neozbiljnoj organizaciji svjedoči činjenica da je ova organizacija dio široke međunarodne organizacije bliske vrijednostima DNR Koreje, Korean Friendship Association (KFA), u sklopu koje hrvatska organizacija ima svojeg delegata.
Kao adresa hrvatske organizacije bliske DNR Koreji (Hrvatsko-korejsko društvo prijateljstva), na internet se stranicama ponavlja zagrebačka Ulica Ivana Lučića 3, koja je ujedno i adresa Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (FFZG). No ovo nije jedina poveznica aktera bliskih DNR Koreji s FFZG-om s obzirom na činjenicu da je, primjerice, 2023. godine bio objavljen plakat za događaj u Knjižnici Filozofskog fakulteta koji je organizirala podružnica KFA Hrvatska, pod naslovom „IDEJA JUCHE I PONOVNO UJEDINJENJE KOREJE“ (vidi foto prilog). Radilo se o obilježavanju rođendana Kim Il Sunga. Ostaje pitanje je li tadašnja Uprava FFZG znala za ovaj događaj s obzirom na vjerojatnost potrebe rezervacije prostora u Fakultetu prije održavanja događaja. Prema društvenim mrežama na kojima su dostupne sve aktivnosti KFA Hrvatska, vidimo da i dalje dobivaju prostor za održavanjem predavanja uživo u Hrvatskoj pa su tako predavanje organizirali i u sklopu SFeraKon-a 2025. godine.
Umjesto zaključka
Akteri bliski DNR Koreji djeluju u Hrvatskoj i predstavljaju izazov i rizik za društvo i sustav s obzirom na sadržaj koji javno objavljuju kao dio šire međunarodne mreže Korean Friendship Association. Osim širenja propagandnog sadržaja na društvenim mrežama, organiziraju predavanja.
Organizacija bliska DNR Koreji kao mjesto svojeg djelovanja javno na nekoliko web stranica ima navedenu istu adresu kao i Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Vrijednosti kakve podružnica KFA u Hrvatskoj zagovara i kakve u cjelini zagovara KFA (bliskost političkom režimu DNR Koreje), suprotne su ustavnim vrijednostima Republike Hrvatske, ali i vrijednostima Centra za javne politike i ekonomske analize (CEA).
Centar za javne politike i ekonomske analize (CEA) zalaže se za aktivniju suradnju Republike Hrvatske i Republike Koreje (Južne Koreje).
U sklopu projekta Detektor, Centar za javne politike i ekonomske analize (CEA) nastavit će detektirati aktivnosti nedemokratskih te antizapadnih režima i njima bliskih skupina u Hrvatskoj kako bi se, između ostalog, spriječilo djelovanje štetnih dezinformacija.
Prilog
Ciljevi KFA kao međunarodne mreže:
- „Show the reality of the DPR of Korea
- Defend the independence and socialist construction in the DPR of Korea
- Learn the culture and history of the Korean People
- Work for the peaceful reunification of the Korean peninsula“[4]
Oblici aktivnosti KFA kao međunarodne mreže:
„The Korean Friendship Association (KFA) receives official information from Pyongyang and has contacts with all authorities of the DPR of Korea. This situation allow us to develop activities in the following areas.
- Public Exhibitions of the DPR of Korea (pictures, books, music…)
- Conferences and meetings about the Korean history, society and other aspects
- Consulting in diplomacy and business ,Radio, TV and other media programs
- Cultural Exchange with different countries
- Link contact with associations/companies/individuals interested in The DPR of Korea“[5]
Foto

Plakat za događaj na FFZG 2023. godine
[1] Detaljnu analizu korespondencije iz 1970-ih, između Josipa Broza Tita i Kim Il Sunga, ali i analize o odnosu DNR Koreje i Jugoslavije napravio je Wilson Centre. Analize su dostupne na poveznici https://www.wilsoncenter.org/blog-post/neighbors-non-alignment-tito-kim-correspondence-1973-1979 (pristup 28. 5. 2025).
[2] Popis datuma priznanja i uspostava diplomatskih odnosa dostupan je na poveznici https://mvep.gov.hr/vanjska-politika/bilateralni-odnosi/datumi-priznanja-i-uspostave-diplomatskih-odnosa/21904 (pristup 28. 5. 2025).
[3] Vidi https://www.fininfo.hr/Poduzece/Pregled/hrvatsko-korejsko-drustvo-prijateljstva/Detaljno/874447 (pristup 28. 5. 2025).
[4] Vidi https://korea-dpr.com/about-us/ (pristup 28. 5. 2025).
[5] Vidi https://korea-dpr.com/about-us/ (pristup 28. 5. 2025).